Posodobiti obstoječe izobraževalne pristope v inovativna dinamična okolja odprtega izobraževanja in izmenjave znanj. Ta cilj bomo dosegali:
z zagotavljanjem ustreznih digitalnih kompetenc in znanj vključenih v procese izobraževanja (učenci, dijaki, študenti, učitelji, pedagoško osebje, raziskovalci, vodstveno osebje)
z nadgradnjo odprtih učnih okolij na izobraževalnih in raziskovalnih institucijah, ki bodo omogočala izmenjavo znanj in izkušenj iz različnih področij
z izgradnjo odprte platforme informacijskih tehnologij, vsebin, storitev, pedagoških konceptov in pristopov, modelov dodane vrednosti ter motivacijskih mehanizmov v odprtem izobraževanju. »Odpiramo Slovenijo« bo vodila v opredelitvi in izvajanju nove zbirke skupnih tehnoloških servisov in platform, ki temeljijo na orodjih, tudi za umetno inteligenco, v podporo nove generacije “privzeto odprtih storitev” s sistematičnim spodbujanjem in razvojem odprte kulture izmenjave znanja in izkušenj.
s posodobljenimi načini institucionalnega vodenja, ki bo odgovorno, porazdeljeno in avtonomno
Vzpostaviti normativno okolje ter mehanizme zagotavljanja kakovosti in preverjanja storitev odprtega izobraževanja. Ta cilj bomo dosegali:
s prenovo in dopolnitvami ključne zakonodaje, ki bo omogočala razvoj in udejanjanje pristopov odprtega izobraževanja. Tako bomo postopoma omogočili preskok v miselnosti in preboj institucionalnih ovir na področju didaktičnih postopkov, pedagoških ukrepov in standardizacije le-teh.
z razvojem in vzpostavitvijo standardov za zagotavljanje kakovostnega odprtega izobraževanja v sodelovanju s ključnimi deležniki
Vzpostaviti okolje za izvajanje medsektorskih projektov odprtega izobraževanja, ki zahteva partnersko sodelovanje javnega, zasebnega ter prostovoljnega sektorja za raziskave, razvoj in uvajanje odprtega izobraževanja. Ta cilj bomo dosegali:
z oblikovanjem partnerstev med javnim, zasebnim in nevladnim sektorjem za zagotavljanje trajnih nacionalnih, evropskih in mednarodnih sredstev (Erasmus+, Obzorje 2020, strukturni skladi, Svetovna banka, UNESCO, izobraževalne fundacije v ZDA…)
z ustanovitvijo Nacionalnega, svetovno prepoznanega raziskovalnega in razvojnega centra na področju odprtega izobraževanja
Slovenija želi biti ena od vodilnih držav na področju razvoja in uvajanja odprtega izobraževanja ter s tem odpirati tudi druga potencialna področja.